Що важливо знати ФОПу при зміні системи оподаткування та групи ЄП.

Майже кожен підприємець у своїй діяльності стикається з тим, що йому необхідно обрати або змінити систему оподаткування або групу єдиного податку. При цьому є нюанси, які варто врахувати, щоб не потрапити на сплату інших податків і штрафні санкції. Наразі розглянемо особливості зміни системи оподаткування  і групи спрощеної системи оподаткування:

 1. Коли можна змінити систему/групу оподаткування?

Змінити систему оподаткування – з загальної на спрощену, або навпаки; групу спрощеної системи можливо лише з 1-го числа нового кварталу. При цьому для переходу на спрощену систему оподаткування (єдиний податок) або зміни її групи слід подати до органу ДПС, в якому ви перебуваєте на обліку, заяву на спрощену систему оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого бажаєте  здійснити перехід (п.п. 1 п. 4 ст. 298 ПКУ). В даній заяві потрібно зазначити групу, ставку та дату, з якої ви плануєте перехід.

Для того щоб перейти на загальну систему оподаткування, слід подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування до відповідного органу ДПС не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку кварталу, в якому плануєте здійснити зміни(п.п.1 п.2 ст. 298 ПКУ).

Якщо ви лише зареєстрували ФОП, то автоматично перебуваєте на загальній системі оподаткування і для обрання спрощеної системи вам потрібно подати до органу ДПС за місцем реєстрації ФОП заяву про перехід у відповідний термін:

 • для переходу на 1-шу або 2-гу групу єдиного податку потрібно подати заяву до кінця місяця, в якому відбулася реєстрація ФОП. Навіть якщо ви зареєстрували ФОП в останній день місяця, то цього ж дня слід подати заяву на обрання спрощеної системи оподаткування. При цьому на єдиному податку ФОП перебуватимете з 1-го числа наступного за місяцем реєстрації місяця.
 • для переходу на 3-ю групу єдиного податку слід подати заяву протягом 10 календарних днів з дня реєстрації ФОП. При цьому на єдиному податку ФОП перебуватиме з дня реєстрації.

Якщо строки подання заяви будуть порушені, то перейти на єдиний податок ви зможете вже лише з нового кварталу, подавши у відповідний, зазначений вище, термін заяву.

Крім того, протягом року застосувати перехід на спрощену систему оподаткування ФОП може лише один раз. Тобто, якщо ви перший квартал перебували на єдиному податку, а з 2-го кварталу перейшли на загальну систему оподаткування, то знову перейти на спрощену ФОП зможе лише з нового календарного року. Не допоможе навіть закриття ФОП.

 1. Яким чином можна подати заяву про обрання або зміну системи оподаткування (або зміну групи)?
 • подати державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію, що подається для проведення державної реєстрації: лише для новостворених підприємців і лише заяву про обрання певної групи спрощеної системи оподаткування.
 • подати в паперовому вигляді у відповідний орган ДПС за місцем реєстрації особисто платником або уповноваженою на це особою.
 • надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. Датою подання вважається дата подання письмової кореспонденції для пересилання (дата відправлення), яка відбивається на адресному боці поштового відправлення та описі.
 • подати через електронний кабінет платника податків в меню “Листування з ДПС приватної частини Електронного кабінету до органу ДПС разом із супровідним листом заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, за встановленою формою у форматі pdf (обмеження 2 МБ).      Датою подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування разом із супровідним листом є дата реєстрації супровідного листа в органі ДПС. Протягом одного робочого дня після надсилання такого листа до органу ДПС автора електронного листа буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації. Інформацію щодо отримання та реєстрації листа в органі ДПС можна переглянути у вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету, відправлені листи – у вкладці «Відправлені документи» меню «Вхідні/вихідні документи» (ЗІР категорія 107.01.01 ключові слова для пошуку «подання»).
 1. Які звіти при цьому слід подати і в які терміни?
 • Якщо ви новостворений ФОП і обрали 1-шу або 2-гу групу єдиного податку, то вам слід подати декларацію про майновий стан і доходи за формою F0100111 за той квартал, в якому відбулась реєстрація ФОП, оскільки перший місяць реєстрації ви перебували на загальній системі оподаткування. Подати дану декларацію необхідно протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу. Та річну декларацію платника єдиного податку 1-ї та 2-ї груп за формою F0103404 протягом 60 календарних днів після закінчення року;
 • Якщо ви новостворений ФОП і відразу обрали 3-тю групу спрощеної системи оподаткування, то вам слід подати квартальну декларацію платника єдиного податку за формою F0103306 протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу;
 • Якщо ви посеред року змінили групу єдиного податку:
 • з 1-ї/2-ї групи на 3-тю, то необхідно подати декларацію платника єдиного податку за формою F0103306 в термін, передбачений для квартальної звітності, тобто протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому подали заяву на зміну групи. Наприклад, ви змінюєте групу з 2-ї на 3-тю з 01.07, тоді вам необхідно подати за перше півріччя декларацію за формою F0103306 (для третьої групи). В ній ви відображаєте в другому розділі нарахування єдиного податку за 1-й та 2-й квартали і в 3-му рядку суму доходу, який був отриманий в першому півріччі під час перебування на 2-й групі єдиного податку. В подальшому слід подавати квартальні декларації платника єдиного податку наростаючим підсумком, однак необхідно окремо показувати суму доходу та нараховану суму єдиного податку за період перебування на 2-й та 3-й групі.
 • якщо ви змінюєте 3-тю на 2-гу групу єдиного податку, тоді слід подати за квартал, в якому подали заяву, декларацію платника єдиного податку для третьої групи за формою F0103306 в термін протягом 40 к.днів після закінчення кварталу, і в подальшому вже подати річну декларацію для платників єдиного податку 1-ї та 2-ї груп за формою F0103404 протягом 60 к.днів після закінчення кварталу. Наприклад, ви змінили групу з 3-ї на 2-гу з 01.07, тоді за 2-й квартал потрібно здати квартальну декларацію платника єдиного податку за І півріччя за формою F0103306 протягом 40к.днів після закінчення кварталу, а далі вже здавати в річну декларацію за формою F0103404 протягом 60 к.днів після закінчення року. І так само слід окремо показувати дохід отриманий під час перебування на 2-й та 3-й групі.
 • Якщо ФОП перейшов з загальної системи на спрощену, потрібно подати за квартал в якому ФОП перебував на загальній системі оподаткування декларацію про майновий стан і доходи за формою F0100111 протягом 40 к.днів після закінчення кварталу. В подальшому подавати декларації платника єдиного податку за формою відповідно до обраної групи.
 • Якщо ФОП перейшов зі спрощеної на загальну систему оподаткування, то слід за квартал, в якому подали заяву, подати декларацію платника ЄП за формою F0103306, за квартал з якого відбувся перехід – декларацію про майновий стан і доходи за формою F0100111, і далі подавати раз на рік декларацію про майновий стан і доходи за формою F0100111. Дані декларації подаються в термін 40 к.днів після закінчення кварталу.
 1. Можливі штрафні санкції та як їх уникнути?

Якщо ви невчасно подасте заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, то наступного разу ви це зможете зробити лише з нового кварталу. Під час реєстрації ФОП або переході потрібно слідувати в електронному кабінеті або в реєстрі платників єдиного податку, чи перебуваєте ви на обліку як платник єдиного податку. Оскільки вам можуть відмовити у застосування спрощеної системи оподаткування і не повідомити про це. Якщо вже термін для подання заяви скінчився, то ви перебуватимете на загальній системі оподаткування, і або зможете подати заяву з наступного кварталу, або ж припинити і знову зареєструвати підприємницьку діяльність. Слід зауважити той момент, що якщо ви в одному місяці закриєте і знову відкриєте ФОП, то слід буде 2 рази платити ЄСВ (єдиний соціальний внесок).

За несвоєчасне подання, або неподання відповідної декларації передбачено штраф у сумі 170 грн, за повторне порушення протягом 1095 к.днів – 1020 грн.

Якщо не слідкувати за тим чи задовільнили вашу заяву про перехід, можна потрапити на сплату інших податків і штрафні санкції. Наприклад, ФОП подав заяву на спрощену систему оподаткування, у нього був борг по земельному податку, або податку на нерухомість, відповідно у застосуванні спрощеної системи ФОПу відмовили. ФОП вчасно не проконтролював цей момент і займався підприємницькою діяльністю весь час вважаючи, що перебуває на єдиному податку, вчасно сплачуючи ЄП та подаючи декларацію платника ЄП. Через певний час ФОП дізнається про те, що він не перебуває на спрощеній системі оподаткування, і потрібно сплачувати з суми чистого доходу податки для загальної системи оподаткування: ПДФО 18,0%, військовий збір 1,5% і ЄСВ 22,0%.

Також ви можете ознайомитись детально з термінами оплати податків та подання звітності у нас на сайті за посиланням –  Терміни сплати ЄП та ЄСВ, подання звітності в 2020 році.

Тому слід бути уважними зі змінами і слідкувати за нарахуванням податків і перебуванням на обліку в електронному кабінеті платників податків, в якому до речі можна й подавати декларації.