ФОП – без права на помилку! Зміни в ЄСВ, які ви могли пропустити через карантин!

Останнім часом багато нового з’явилося у законодавстві щодо ЄСВ. І це не лише скасування ЄСВ на час карантину, а не менш важливі законодавчі зміни, які безпосередньо впливають на діяльність ФОП. Розповімо про всі зміни по черзі, на що особливо слід звернути увагу.

  1. Відмінили сплату ЄСВ за березень-квітень для:

ФОП, в тому числі і тих, що перебувають на спрощеній системі оподаткування;

– осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;

– членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Дана норма вступила в дію з 18.03.2020 року згідно ЗУ №533-IX від 17.03.2020 р. Тобто ФОПи мають право не сплачувати за ці місяці ЄСВ або на добровільних засадах можуть все-таки платити. При цьому для таких осіб, які не сплачували ЄСВ, відповідні періоди все одно включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.

Окрім того, штрафні санкції, передбачені Законом про ЄСВ, податківці не будуть застосовувати за такі порушення, вчинені щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 31 травня 2020 року:

– несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;

– неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок;

– несвоєчасне подання звітності, передбаченої , до податкових органів.

Протягом указаних періодів платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню. Плюс – установили мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 18 травня 2020 року. Якщо такі перевірки раніше розпочалися, то їх зупиняють до 18 травня.

  1. Не підлягають оскарженню зобов’язання зі сплати ЄСВ самостійно визначені платником. Згідно ЗУ від 16.01.2020 р. № 465-IX дана норма розпочала свою дію з 27 лютого 2020р. Якщо раніше ФОП при допусканні помилок в звіті, які призводили до зайвого нарахування ЄСВ, міг написати заяву про відміну звіту та подати вірний звіт, то наразі ФОП немає права на помилку. Дана помилка призведе до обов’язкової сплати зайво нарахованої суми ЄСВ. Найчастіші помилки, з якими ми стикалися в свої практиці:

ФОП був зареєстрований в квітні, а в звіті було відображено нарахування за цілий рік;

– ФОП перебував на спрощеній системі оподаткування, а показав в додатку 5 (звіт з ЄСВ) код категорії ЗО 5 для ФОП на загальній системі замість 6.

Тому слід бути дуже уважними під час подання звіту.

  1. У разі несвоєчасної сплати боргу з ЄСВ, органи ДПС передаватимуть Вимоги про сплату боргу до виконавчої служби. Зупинимось на цьому детально, оскільки дана норма важлива. Згідно ЗУ від 16.01.2020 р. № 465-IX у разі виникнення боргу зі сплати ЄСВ органи ДПС відправляють боржнику Вимогу про сплату боргу. При чому відправити дану Вимогу можуть в два способи зг. ст. 42 ПКУ:
  • в електронному вигляді – через електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет. Датою вручення платнику податків документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків. У разі якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
  • в паперовому вигляді – через відділення Укрпошти. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

У разі якщо платник протягом 10 календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив, зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі. А це в свою чергу призводить до блокування рахунків платника єдиного внеску і заборони виїзду за кордон.

Тому в електронному кабінеті слід зазначати в налаштуваннях діючу адресу електронної скриньки та слідкувати за вчасним отриманням пошти.

  1. Єдина звітність з ЄСВ та ПДФО. ЗУ №115-IX від 19.09.2019р. була прийнята з 01 січня 2021 року єдина звітність для податкових агентів, які використовують працю найманих працівників. Тобто щомісячна звітність з ЄСВ (додаток 4) буде об’єднано з щоквартальною звітністю з ПДФО (1-ДФ) в щоквартальну єдину звітність.

Крім того, для ФОП також буде введена єдина річна звітність: як для ФОП єдиного податку, так і для ФОП на загальній системі оподаткування. Дані з нарахування та сплати ЄСВ будуть подаватись у складі річної декларації про майновий стан та доходи (для ФОП на загальній системі) та декларації платника єдиного податку (для ФОП на спрощеній системі).

На сьогодні обов’язковість сплати для сплячих ФОП не зняли, лише подано законопроект № 2166 від 20.09.2019р., який був 04.02.2020р. прийнятий ВРУ тільки в першому читанні (детальніше у нашому матеріалі).

З’явилась позитивна судова практика з питання позбвалення обов’язкової сплати ЄСВ «сплячими» ФОПами Постанова від 04.12.2019 № 440/2149/19 Верховний Суд. Основним правовим заключенням даного рішення є:
1. Особа, яка зареєстрована як ФОП, проте не здійснює підприємницьку діяльністьзобов’язана сплачувати ЄСВ лише за умови, що така особа не є найманим працівником.
2. Крім того, суд зазначив, що податкова служба мала право донарахувати оплату ЄСВ лише на основі:

  • акту звірки;
  • звітності, яку надав ФОП;
  • бухгалтерських та інших документів, які підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких нараховується ЄСВ.

Звертаю увагуЩо вимогу на сплату ЄСВ слід оскаржити лише в термін 10 календарних днів, з моменту отримання такої вимоги. Якщо ж вимогуви не отримали, а на ваші рахунки було накладено арешт, то вам потрібно вимагати від органу ДПС надання рішення про сплату боргу з ЄСВ.
Будьте уважні на рахунок питання вручення рішення, яке детально описано вище.