Регистрация ФЛП

Якщо ви вирішили зайнятися підприємницькою діяльністю та офіційно отримувати дохід від неї, вам слід зареєструватися як фізична особа-підприємець. Дана стаття допоможе вам розібратись як швидко та правильно це зробити.

1-й крок – визначитися з переліком КВЕДів та системою оподаткування. Дуже важливо правильно визначити ті види діяльності, якими ви бажаєте займатись, оскільки при отриманні доходу за незареєстрованими видами діяльності вас позбавлять єдиного податку. Крім того є види діяльності, які заборонені при застосуванні спрощеної системи оподаткування (єдиного податку), або певної групи єдиного податку. Наприклад, надавати послуги розробки програмного забезпечення не можна платникам єдиного податку 1-ї групи. Обрати види діяльності ви можете тут . Що стосується обрання системи оподаткування – є дві системи: спрощена та загальна. На спрощеній системі ФОП сплачує 2 податки: єдиний податок (ЄП) та єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Є три групи єдиного податку: платниками 1-ї групи можуть бути лише ФОП, які надають побутові послуги або торгують з лотків на ринках. Ставка ЄП 1-ї групи до 10% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня поточного року, граничний обсяг доходу на рік становить 300 000 грн. Для платників 2-ї групи спрощеної системи ставка ЄП становить від 10 до 20% від розміру мінімальної заробітної плати, граничний обсяг доходу на рік становить 1 500 000 грн. По видам діяльності 2-га група відрізняється від 3-ї лише тим, що на 2-й групі ФОПи не можуть надавати послуги іншим ФОПам, або юридичним особам, які перебувають на загальній системі оподаткування, в т.ч. іноземним замовникам. Продавати товар можуть, а надавати послуги обмежено. Платники 3-ї групи ЄП платитимуть 5% єдиного податку від суми валового доходу (від усієї суми, що надійшла на рахунок ФОП, або була отримана готівкою чи як ТМЦ). ЄСВ платитимуть всі ФОПи, не залежно від обраної системи оподаткування та наявності доходу, у розмірі 22% від розміру мінімальної зарплати, встановленої в тому місяці, за який оплачується ЄСВ.

ФОП загальної системи оподаткування платитимуть 3 податки від суми чистого доходу (валовий дохід – витрати, які мають бути документально підтверджені): ЄСВ 22,0% (однак не менше ніж від мінімальної зарплати), ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) – 18,0% та військовий збір у розмірі 1,5%.

Для того щоб вам було легше визначитись з вибором, задайте собі наступні питання:

  1. Якими видами діяльності будете займатись?
  2. Якщо це послуги, то кому ви їх надаватимете?
  3. Який плануєте обсяг доходу? Якщо наприклад, ви надаватимете послуги лише платникам ЄП, проте місячний обсяг доходу у вас буде більший ніж 20 000 грн, то можливо варто реєструватись ФОП платником ЄП 2-ї групи, оскільки 5% для 3-ї групи від 20000=1000 грн, а 20% від мінімальної зарплати в цьому році (ставка для 2-ї групи) складає 834,60грн.
  4. Чи будуть у вас офіційно підтверджені витрати для загальної системи оподаткування?

Отже, ви проаналізували все, визначились з КВЕДами та системою (групою) оподаткування, можна переходити до наступного кроку.

2-й крок – державна реєстрація ФОП. Необхідно заповнити бланк заяви на державну реєстрацію ФОП за формою 10 (форма 10 ) – надрукувати, або заповнити від руки друкованими літерами. Подати заяву та копію паспорту держреєстратору за місцем вашої прописки ( адреси держреєстраторів ). При собі також потрібно мати оригінал паспорту.  Подати документи ви можете або власноруч, або онлайн через систему «Он-Лайн Будинок Юстиції» або відправити цінним листом з описом, при цьому форма 10 має бути завірена нотаріально, або скориставшись послугами довіреної особи (в цьому випадку вам потрібно буде оформити нотаріальну довіреність). В даній статті буде детально описано шлях реєстрації ФОП власноручно, а про нюанси онлайн реєстрації ви зможете прочитати тут. Якщо ви все заповнили вірно, протягом 3-х робочих днів з моменту подачі заяви держреєстратор повинен вас зареєструвати як ФОП. Якщо на сайті Мінюсту ( Безкоштовний запит  ) через три дні не з’явилась інформація про держреєстрацію вас як ФОП слід звернутися до держреєстратора, можливо, вам відмовили через помилки в заяві. Після того які інформація на сайті Мінюсту про вас як ФОП з’явилася, можна переходити до наступного кроку.

3-й крок – подача заяви на застосування спрощеної системи оподаткування. Подати дану заяву ви можете разом з заявою держреєстратору. Однак були випадки, коли через збій в системі заяви не оброблювались. Тому раджу через кілька днів після реєстрації ФОП при подачі заяви на єдиний податок через держреєстратора перевірити, ввівши ваш номер ідентифікаційного коду, на сайті ДФС ( реєстр платників ЄП ) чи перебуваєте ви на обліку ДФС як платник єдиного податку. Якщо все-таки ні, то слід подати заяву власноруч ( бланк заяви на ЄП ) в відповідний орган ДФС за місцем реєстрації. На подачу заяви на застосування спрощеної системи  платниками ЄП 3-ї групи є лише 10 календарних днів з дня реєстрації ФОП, а 2-ї групи – до кінця місяця, в якому ФОП був зареєстрований (навіть якщо вас зареєстрували як ФОП 29-30 числа, то до кінця місяця вам слід подати заяву на ЄП). Також зверніть увагу на те, що платниками єдиного податку 3-ї групи ФОПи стають з дня реєстрації, а 2-ї групи – з 1-го числа місяця наступного за місяцем реєстрації. І платити ЄСВ потрібно буде, починаючи з місяця реєстрації, не залежно від кількості днів перебування в статусі ФОП в місяці реєстрації. Навіть якщо ви зареєстровані як ФОП останнього дня місяця, сплатити ЄСВ потрібно буде в повному обсязі за місяць. Тому краще перенести реєстрацію ФОП з останнього дня на перший день місяця. Після подачі заяви на єдиний податок обов’язково перевірте інформацію в реєстрі платників ЄП, чи поставили вас на облік платником ЄП.

4-й крок – подача заяви на реєстрацію книги обліку доходів відповідно до обраної системи оподаткування та запиту на витяг з реєстру платників ЄП. Після того, як вас зареєстрували платником єдиного податку, слід подати заяву на реєстрацію книги обліку доходів в довільній формі і саму книгу. Книга має бути прошита, пронумерована та підписана. Раніше дану заяву можна було подати власноруч разом з заявою про застосування спрощеної системи оподаткування, наразі її приймають лиш після реєстрації ФОП платником єдиного податку. Також можна подати ще запит на витяг з реєстру платників єдиного податку як власноруч так і в електронному кабінеті платника податків на сайті ДФС в меню «Листування» (електронний кабінет). Протягом 10 робочих днів мають зареєструвати книгу обліку доходів, яку вам необхідно потім забрати та вести в ній записи доходів.

5-й крок – отримання ключа ЕЦП. Отримати даний ключ ви можете на будь якому етапі реєстрації ФОП. Його можна безкоштовно згенерувати он-лайн через сервіс АЦСК Приватбанк (АЦСК Приватбанк) в меню «онлайн-сервіси», або отримати в центрі видачі ключів АЦСК ІДД ДФС (пункти обслуговування), або ж отримати через платні сервіси. Ключ ЕЦП вам потрібен для реєстрації ФОП онлайн та для електронної подачі звітності. Також за допомогою ключа можна підписувати документи. Детально про отримання ключів зможете прочитати тут.

От і все. Якщо у вас залишились питання або вам потрібна допомога в реєстрації ФОП, звертайтеся: моб. тел.: +380 96-728-26-99 (viber, WhatsApp, Telegram), +38063-058-38-83, +380 66-194-68-18; e-mail: natalya.yudina.buh@gmail.com; сторінка в facebook:  www.facebook.com/BIP2012 ; адреса офісу: вул. В. Стуса, 35-37,блок № 7, пов. 9, оф.911, м. Київ, 02000, наш сайт www.bip.net.ua ; skype: bip_net_ua
«Бухгалтер Ідеального Підприємця»  — ми спеціалізуємось на веденні бухгалтерії ФОП в IT-сфері.