Чи потрібно платити ЄСВ за непрацюючий ФОП?

В кінці минулого року підприємцям поприходили «листи щастя» від органів ДФС з рішенням сплатити борги по ЄСВ. У зв’язку з чим було багато дзвінків та листів з питанням: Чи потрібно сплачувати ЄСВ при «неробочому» ФОП? Справа в тому, що в 90-х на початку 2000-х років багато хто відкрив ФОП (тоді ще СПД), справа не пішла, людина припинила діяльність в податковій і забула, що той ФОП колись в неї був. І зараз, коли надійшли листи, потрібно сплатити ЄСВ у розмірі 18276,72 грн. за два роки. Чи дійсно такі дії з боку податківців правомірні?! – Нажаль, так! Оскільки з січня 2017 року потрібно згідно ЗУ від 06 грудня 2016 року N 1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ЄСВ потрібно платити всім ФОП не залежно від системи оподаткування та наявності доходу з суми не нижчої від розміру мінімальної заробітної плати. Так як в 2017 році розмір мінімальної зарплати складав 3200, сума ЄСВ становила 704,0грн на місяць. В 2018 році розмір мінімальної заробітної плати складав 3723,0 грн., сума ЄСВ становила відповідно 819,06грн.

Для того щоб не платити ЄСВ непрацюючим підприємцям потрібно було до кінця грудня 2016 року подати заяву про припинення підприємницької діяльності держреєстратору, здати ліквідаційні звіти в податкову. І можна б було і не проходити аудит, хоча раджу його пройти, щоб в майбутньому не було проблем.

Наразі маємо ситуацію з повальним застосуванням штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ. Деякі підприємці були зареєстровані ще до 2004 року,  не подали заяву тоді про внесення їх в нову базу, тому на сайті Мінюсту інформація про їх ФОП не відображається. Тому цим підприємцям потрібно спочатку подати держреєстратору заяву за формою 15 на включення в новий реєстр і лиш потім подати заяву на припинення.

Так  як строку давності по нарахуванню ЄСВ немає платити рано чи пізно прийдеться. Питання лиш в тому, яку суму, оскільки з кожним днем несплати росте пеня. Штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ становить 20% від суми боргу, пеня – 0,1% від суми боргу за кожен день прострочення платежу. Платити ЄСВ потрібно було поквартально, тому штраф та пеня за 2017 рік та 9 місяців 2018 року неминучий. А ось за 4-й кв. 2018 року можна ще встигнути до 19.01.2019 сплатити без штрафу, при цьому потрібно спочатку погасити основний борг за попередній період.

Якщо ви ще не подали держреєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності, раджу це зробити максимально швидко, щоб надалі не нараховували ЄСВ. Якщо ви подасте заяву в січні 2019 року, то потрібно ще буде сплатити ЄСВ за січень у розмірі 918,06грн. і т.д. Після подачі заяви у місячний термін потрібно здати ліквідаційні звіти: додаток 5 по ЄСВ та декларацію про майновий стан та доходи, оскільки ви 99% перебували на загальній системі оподаткування. Крім того в той же день раджу здати звіти за попередні роки, щоб не застосували збільшені штрафні санкції за несвоєчасну здачу звітів. Оскільки штраф за несвоєчасну здачу декларації становить 170 грн, при повторному порушенні в тому ж році – 1020грн. Можуть також застосувати й адмін штраф за несвоєчасну подачу звіту по ЄСВ у розмірі 510 грн.

Отже, підведемо, підсумки:

  • якщо ви коли-небудь були ФОП, бодай навіть пару днів, і наразі не ведете підприємницьку діяльність, щоб не платити ЄСВ надалі, в першу чергу подайте держреєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності.
  • Далі відвідайте податкову, дізнайтесь про наявні борги і які саме звіти вам потрібно здати.
  • В місячний термін здайте всі необхідні звіти в тому числі і ліквідаційні.
  • Сплатіть основний борг по ЄСВ.
  • На основі рішень про застосування штрафних санкцій, сплатіть штраф та пеню.
  • При бажанні пройти аудит – подайте заяву на проходження аудиторської перевірки.