IBAN – що це і для чого?

З 05.08.2019 р. всі банки України переходять на міжнародні стандарти рахунків – IBAN згідно Постанови Правління НБУ від 28 грудня 2018 року № 162 “Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні” (зі змінами).

Що таке IBAN? IBAN (англ. International Bank Account Number) — міжнародний номер банківського рахунку відповідно до стандарту № 13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO і Європейського комітету з банківських стандартів ECBS.

Введення IBAN прискорить та спростить переказ коштів, оскільки вимагатиме внесення меншої кількості реквізитів. Також зручніше банку буде ідентифікувати клієнта.

Структура IBAN:

Банки України відкриватимуть своїм клієнтам нові рахунки тільки за стандартом IBAN, рахунки складатимуться з 29 літерно-цифрових символів, викладених у такій послідовності:

код України – UA-2 літери;

контрольний розряд – 2 цифри;

код банку – 6 цифр;

рахунок – довжина номера рахунка не є фіксованою (до 31 жовтня 2019 року – від 5 до 14 символів, з 01 листопада 2019 року – від 5 до 19 символів).

В перехідний період – з 05.08.2019 до 31.10.2019р. будуть діяти як існуючі рахунки (2600, 2620…), так і рахунки IBAN. Тобто користувачі рахунків можуть давати своїм замовникам, клієнтам реквізити і діючих рахунків, і вже створених рахунків IBAN. Проте з 01.11.2019р. будуть діяти лише рахунки IBAN!

В перехідний період банки мають повідомити органи ДФС та своїх клієнтів про зміну рахунків про відкриття нових рахунків (переважно це роблять в системі клієнт-банку, відправляючи листи).

На систему IBAN переведуть не лише валютні рахунки, а й гривневі, в тому числі і депозитні.

Що стосується внесення змін до банківських реквізитыв в діючих договорах – то поки не відомо, чи потрібно буде це відображати в додаткових угодах та подавати в банки (це стосується договорів ЗЕД). На мою думку, деякі банки все-таки будуть вимагати надати копії додаткових угод про внесення змін в банківські реквізити договорів ЗЕД. З приводу даного питання при наявності інформації повідомлю окремо.

Багатьох цікавить ще наступне питання: Якщо виставили рахунок до 31.10.2019р. з реквізитами діючого поточного рахунку, а клієнт оплачує рахунок вже після 01.11.2019р. – чи надійдуть кошти в такому разі?! Раджу, або відразу виставляти рахунок з зазначенням рахунку IBAN, оскільки кошти можуть зависнути на не з’ясованих і можуть бути повернуті назад замовнику, або, якщо рахунок було виставлено до отримання рахунку IBAN, краще перевиставити новий рахунок з уточненими реквізитами IBAN.

Будьте уважними і не забувайте про зміну рахунків!