Все про нарахування та виплати єдиного соціального внеску (ЄСВ)

Все частіше почали ставити питання стосовно ЄСВ. Постараємося відповісти на основні з них максимально доступно.

1. Хто має сплачувати ЄСВ? – ЄСВ мають сплачувати всі ФОПи, не залежно від системи оподаткування, групи платника єдиного податку та наявності доходу у розмірі не нижчому ніж 22% від суми мінімальної заробітної плати. В 2019 році сума мінімальної з/п складає 4173,0 грн, отже, ФОП, починаючи з місяця реєстрації і закінчуючи місяцем ліквідації має сплачувати ЄСВ не менше ніж 918,06 грн на місяць. ФОП також має право сплачувати ЄСВ у більшому розмірі, якщо бажає збільшити нарахування для пенсійного забезпечення, однак не більше ніж у сумі 22% від 15 мінімальних заробітних плат (15*4173*22%=13770,90грн).

2. Який перший місяць сплати ЄСВ? – Перший місяць сплати ЄСВ – місяць, в якому було зареєстровано ФОП. Не зважаючи на дату реєстрації ФОП, ЄСВ потрібно сплачувати в повному обсязі за місяць. Тобто, якщо ФОП було зареєстровано 29-31 числа, ЄСВ потрібно сплатити у сумі 22,0% від розміру мінімальної заробітної плати, яка встановлена в місяці реєстрації. Тому радимо реєструвати ФОП вже в перших числах місяця. Якщо ФОП зареєстровано в серпні, а на спрощену систему оподаткування (1-а чи 2-а група) ФОП перейшов з 01 вересня, ЄСВ потрібно починати сплачувати з серпня.

3. Який останній місяць сплати ЄСВ? – Останній місяць сплати ЄСВ – місяць припинення підприємницької діяльності ФОП (дата припинення відображається на сайті Мінюсту в безкоштовному запиті ЄДР). Якщо ФОП подав держреєстратору заяву про припинення своєї діяльності 30 вересня числа, то дата припинення може бути 1-2 жовтня, оскільки держреєстратор має право оброблювати заяву до 3-х робочих днів. В даному випадку потрібно буде платити ЄСВ в повному обсязі і за жовтень. Тому заяву краще подавати за днів 5 до кінця місяця.

4. Чи повинен сплачувати ЄСВ ФОП, у разі відсутності підприємницької діяльності? – Так, повинен. 07.02.2019р. у ВРУ було зареєстровано Законопроект №10012 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси фізичних осіб-підприємців)”, яким передбачалось скасування обов’язкової сплати ЄСВ ФОП у разі відсутності діяльності. Однак даний проект 29.08.2019р. було відкликано.

5. Що робити якщо звіт з ЄСВ (додаток 5) було подано з помилками? – Оскільки форма додатку 5 не передбачає подання уточнюючого звіту, слід  написати заяву до вище стоячого контролюючого органу з проханням анулювати такий звіт. Після чого подати вірний звіт. Якщо ж ви виявили помилку до кінця граничного терміну подання звітності, то слід просто подати звіт з правильними даними – останній поданий звіт в зазначені строки для подання звітності з ЄСВ буде вважатися правильним. Анулювати звіт можуть, якщо ви: 1. Платник єдиного податку, а подали звіт як платник на загальній системі оподаткування. В даному випадку вам нарахують 2 рази ЄСВ: як платнику ЄП автоматично, і як платнику на загальній системі оподаткування (виходячи з поданого звіту). 2 Ви зареєстровані як ФОП в лютому, а подали звіт за цілий рік.  В даному випадку вам нарахують ЄСВ ще й за січень. В обох випадках буде нараховано борг, який або потрібно сплатити, або анулювати звіт та подати вірний. Відразу зазначимо, що анулювати звіт з ЄСВ не так вже й просто, це може зайняти до пів року часу. Тому радимо бути вкрай уважними під час подання звітності з ЄСВ.

Зверніть УВАГУ! Якщо ви самостійно нарахували собі ЄСВ більше, його обов’язково потрібно буде сплатити! Наприклад, ви помилились в якомусь місяці замість 918,06, поставили нарахування ЄСВ 9180,6 – цю суму потрібно буде і сплатити. Такі звіти наразі анулювати НЕМОЖЛИВО. У всякому разі з чим стикалися ми – звіти не анулювали, можливо комусь вдавалось це зробити.

6. Який строк сплати ЄСВ для ФОП?  – Граничний строк сплати ЄСВ за квартал – до 19-го числа включно наступного за кварталом місяця. Тобто за 3-й квартал потрібно сплатити ЄСВ до 19 жовтня. Можна сплачувати помісячно, головне, щоб загальна сума за квартал була сплачена не пізніше 19-го числа наступного за кварталом місяця!

7. Який строк подання звітності з ЄСВ для ФОП? – Звіт з ЄСВ (додаток 5) потрібно подати протягом 40 календарних днів після закінчення року за формою додаток 5. Тобто за 2019 рік потрібно подати звіт до 09 лютого 2020 року. Однак, починаючи з 2021 року ФОПи будуть здавати єдину звітність: в деклараціях будуть відображати дані по ЄСВ.

Це всі основні моменти по ЄСВ для ФОПів станом на вересень 2019р.