ФОП може отримати до 11 000 грн. допомоги по частковій непрацездатності через карантин. Від чого залежить сума виплат і як їх оформити?

Приватні підприємці в Україні, у яких немає найманих працівників і які постраждали від введення карантину, можуть отримати від держави матеріальну допомогу – до 11 000 грн за 4 місяці простою. Відповідну постанову Кабмін затвердив 22 квітня 2020 року.

Від чого залежить сума виплат і як їх оформити.

1.Хто має право на виплати:

Всі ФОП, які вимушено призупинили або скоротили діяльність через карантин – незалежно від системи і групи оподаткування, як з найманими працівниками, так і без них. Кабінет міністрів України виділив на ці цілі майже 5 млрд грн.
Єдиною умовою для отримання допомоги є оплата ЄСВ протягом попередніх карантину 6 місяців. Якщо ви справно платили соціальні внески, то можете претендувати на допомогу держави. При цьому не важливо, був у вас дохід за цей період чи ні.

Скільки грошей можна отримати?
Як
повідомляється на сайті Державного центру зайнятості, сума допомоги встановлюється за кожну годину скорочення діяльності і з розрахунку двох третин від бази нарахування ЄСВ за минулий рік (4173 грн за квартал в 2019 році), але не більше мінімальної заробітної плати на місяць (у 2020 році – 4723 грн).

Тобто, якщо протягом місяця діяльність вашого ФОП була паралізована, і ви працювали 0 годин в день, то зможете претендувати на суму до 2782 грн за кожен місяць починаючи з квітня: 4173/3 * 2 = 2782 грн.

Ця сума може бути іншою, якщо ви платили не мінімальний ЄСВ, а великі суми.

При цьому, за даними ДЦЗ, допомога надається на період зупинки або скорочення діяльності і протягом 30 календарних днів після завершення карантину. Тобто претендувати на компенсацію можна відразу за кілька місяців.

На поточний момент можна отримати компенсацію за квітень і травень – тобто за 2 місяці, а це вже 5564 грн. Насправді, ще й за частину березня, але для цього потрібно дуже швидко подати документи.
Далі, як тільки закінчиться червень, можна відразу подавати документи за червень. Тобто вже 3 місяці. Але! Навіть якщо допустити, що в червні карантин скасують, залишаються «30 днів після закінчення карантину», за які теж можна отримати компенсацію.

Таким чином, де-факто ми маємо зараз потенційно мінімум 4 місяці, за які ми можемо отримати компенсацію: 2782 * 4 = 11128 грн ».
Допомога не обкладається податком, тому виплату можна отримати в повному обсязі.

До слова, подати документи в центр зайнятості потрібно до кінця поточного місяця – інакше компенсацію за квітень ви отримаєте не в повному обсязі.

Якщо ви працювали, але не весь час?
Можна вказати в документах кількість годин в місяць, які ви працювали. Тоді сума буде менше, але компенсація все одно покладена.

Як оформити допомогу?
Державний центр зайнятості підготував покрокову інструкцію, яка допоможе оформити цю допомогу.

Зверніться в центр зайнятості за місцем сплати ЄСВ протягом 90 днів з моменту зупинки або скорочення діяльності. Адреса потрібного відділення можна дізнатися, відсканувавши QR-код на інфографіці нижче.
Підготуйте необхідний пакeт документів:

  • заяву на отримання допомоги в довільній формі;
  • копія наказу з датою зупинки або скорочення діяльності (інструкцію по складанню наказу можна подивитися тут);
  • довідка про сплату ЄСВ за останні 6 місяців (її можна отримати в податковій за заявою);
  • відомості до Додатку 2 Порядку (бланк можна скачати тут).

Оригінали документів подайте в центр зайнятості. Їх можна відправити поштою (аналоговою) або через скриньку для кореспонденції в центрі зайнятості.

Протягом 3 робочих днів ЦЗ перевіряє документи.