ФОП чи юрособа – що краще обрати?

Коли ви втомилися працювати на когось і хочете створити власний бізнес, сформувати команду та розпочати власний проект, при цьому ви бажаєте працювати офіційно, виникає часто запитання – як оформити свою справу краще – реєструвати ФОП чи юридичну особу?! Що вигідніше, простіше, безпечніше?

В цій темі намагатимусь максимально просто розповісти про можливі реєстрації свого бізнесу, розкрити «плюси» та «мінуси» кожного варіанту, а вже вам приймати остаточне рішення.

Уявимо, що у вас вже є команда, ви плануєте надавати послуги в сфері ІТ українським та іноземним замовникам.

Отже, є два основні варіанти офіційної реєстрації вашого бізнесу:

1-й – зареєструвати ФОП. ФОПи ведуть спрощену бухгалтерію. Є два варіанти ведення підприємницької діяльності: або реєструвати ФОП на спрощеній системі оподаткування 3-ї групи (оскільки лише 3-я група може надавати послуги іноземним замовникам) або реєструвати ФОП на загальній системі оподаткування.

ФОП 3-ї групи спрощеної системи оподаткування: сума доходу в рік складає 5 млн.грн. Має сплачувати 2 податки: ЄСВ у розмірі 22% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої в даному місяці, – до 19-го числа місяця, наступного за кварталом. Єдиний податок в розмірі 5% (якщо без ПДВ) від суми валового доходу, тобто від всієї суми, яку ви отримали на рахунок, або готівкою, та 3% (якщо з ПДВ) від суми валового доходу, тобто від всієї суми, яку ви отримали на рахунок, за мінусом ПДВ –  сплатити потрібно протягом 50 днів після закінчення кварталу. ФОП на єдиному податку має подавати податкову звітність по єдиному податку щоквартально протягом 40 днів після закінчення кварталу.

ФОП на загальній системі оподаткування: немає обмежень щодо суми доходу, кількості найманих працівників та видів діяльності. Тут нюанс полягає в тому, що податки сплачуються від суми чистого доходу: валовий дохід мінус витрати, проте витрати мають бути документально підтверджені – тільки в цьому випадку витрати будуть зараховані. На загальній системі оподаткування ФОП має сплачувати наступні податки:

 • ПДФО – у розмірі 18,0% від суми чистого доходу;
 • Військовий збір – у розмірі 1,5% від суми чистого доходу;
 • ЄСВ – у розмірі 22% від суми чистого доходу.

Крім того якщо ви на загальній системі оподаткування отримали дохід більше 1 млн.грн. ви маєте зареєструватись платником ПДВ.

2-й варіант – реєстрація юридичної особи (ЮО).  Є також два варіанти реєстрації: або юридична особа на прощеній системі оподаткування, або юридична особа на загальній системі оподаткування.

ЮО на спрощеній системі оподаткування: гранична сума доходу в рік, так само як у ФОП на 3-й групі, складає 5 млн. грн. Юридичні особи так само платять 5% єдиного податку від суми валового доходу, якщо ЮО не платник ПДВ, і 3% єдиного податку від суми валового доходу за мінусом ПДВ, якщо ЮО є платником ПДВ.

Подавати потрібно наступні звіти:

Додаток 4 по найманим працівникам – щомісячно до 20-го числа;

Декларація по ПДВ (якщо ЮО платник ПДВ) – щомісячно до 20-го числа;

Звіт за формою 1-ДФ – щоквартально, протягом 40 днів після закінчення кварталу;

Декларація платника єдиного податку – щоквартально, протягом 40 днів після закінчення кварталу;

Спрощена фінансова звітність до відділу статистики та органів ДФС у складі Балансу (форма 1-мс) та звіту про фінансові результати (форма 2-мс) – щорічно, протягом 60 днів після закінчення року.

ЮО на загальній системі оподаткування: Граничного обсягу доходу немає. Під обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн. (без урахування ПДВ). ЮО на загальній системі оподаткування мають сплачувати 18% на прибуток від суми чистого прибутку (дохід-витрати).

Подавати потрібно наступні звіти:

 • Додаток 4 по найманим працівникам – щомісячно до 20-го числа;
 • Декларація по ПДВ (якщо ЮО платник ПДВ) – щомісячно до 20-го числа;
 • Звіт за формою 1-ДФ – щоквартально, протягом 40 днів після закінчення кварталу;
 • Фінансова звітність до відділу статистики та органів ДФС у складі Балансу (форма 1-м) та звіту про фінансові результати (форма 2-м) – щорічно, протягом 60 днів після закінчення року.;
 • Декларація про прибуток – щорічно, протягом 60 днів після закінчення року – для малих підприємств з обсягом доходу за минулий рік згідно фінансової звітності до 20 млн. грн. Без ПДВ.

Основні розбіжності між ФОП та ЮО:

 • При оформленні юридичної особи обов’язково потрібно оформити хоча б одного найманого працівника – директора. Сплачувати податки по найманому працівнику у розмірі: ПДФО 18%; ЄСВ 22%, військовий збір 1,5%. Зарплату директору бажано не встановлювати мінімальну, щоб не викликати підозри та перевірки з боку органів ДФС та Управління праці та соціального захисту населення. При оформленні діяльності через ФОП, підприємцю як фізичній особі не потрібно платити зарплату. Підприємець отримує дохід, з якого платить податки, і все.
 • У випадку оформлення юридичної особи КРІМ податкового обліку, потрібно вести ще й бухгалтерський облік. А тут вже без знань бухгалтерії не обійтись, потрібно буде наймати або бухгалтера або заключати передавати бухгалтерію на аутсорс. У випадку оформлення ФОП можна вести бухгалтерію самотужки. Хоча якщо ви не хочете слідкувати за змінами в законодавстві, в реквізитах рахунків – простіше також передати на аутсорс. Однак вартість бухгалтерських послуг набагато менша.
 • Всі витрати юридичної особи повинні бути документально підтвердженими, оскільки їх не зарахують у витрати. Треба уважно слідкувати за тим, які витрати можна віднести на собівартість робіт та послуг.
 • Ймовірність виклику на аудит юридичної особи на порядок вища як і моментів, до чого можуть причепитися. Тому тут важливо мати грамотного бухгалтера.
 • Історично склалося, що довіри до юридичної особи більше, тому при участі в тендерах краще подавати заявки від юридичних осіб.
 • ДО 01.01.2023 року діє ІТ-пільга з ПДВ – для ФОП та ЮО ІТ-сфери. А саме з-під ПДВшного пресу вивели операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті за пп. 14.1.225 ПКУ(п. 261 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ). (детальніше тут: ІТ-пільга з ПДВ).
 • При оформленні найманих працівників, не лиш в юридичної особи, потрібно вести, окрім бухгалтерської, ще й кадрову документацію.
 • При оформленні юридичної особи кожен засновник несе відповідальність в межах своєї частки в статутний капітал ЗУ “Про ТОВ” А ФОП за борги перед бюджетом або контрагентами за рішенням суду відповідає всім своїм майном (ст. 95 ПКУ ).

Перед тим як приймати рішення, яким чином оформлювати діяльність, зважте всі «за» та «проти» обох варіантів, проаналізуйте, можливо на першому етапі варто зареєструвати ФОП, щоб впевнитись в тому, що все  все йде так, як ви планували, а вже потім, коли настане час розширювати можливості треба реєструвати юридичну особу. Вирішувати вам і нести відповідальність за своє рішення також вам.